Skip to content

PRÁVO NEHNUTEĽNOSTÍ

pravne-konzultacie

Poskytovanie právnych konzultácií

Obzvlášť pri nadobúdaní nehnuteľností alebo nakladaní s nehnuteľnosťami odporúčam skonzultovať postup realitných kancelárií s nami advokátmi, prípadne dať zmluvu celú vypracovať alebo aspoň skontrolovať advokátovi.

Častokrát v prípade nehnuteľnosti ide o životnú investíciu (napr. hypotéka so splácaním 30 rokov), preto je práve v týchto prípadoch namieste byť obozretný a obrátiť sa na odborníkov. Jednou konzultáciou resp. prípravou alebo skontrolovaním zmluvy sa môžete vyhnúť naozaj významným problémom.

scudzovacie-zmluvy

Príprava scudzovacích zmlúv

V preklade ide o akúkoľvek zmluvu, ktorá má za následok prevod vlastníckeho práva k nehnuteľnosti z jednej osoby na druhú, či už ide o prevod odplatný alebo bezodplatný.
Najčastejšie sú to kúpno-predajné zmluvy. Medzi ďalšie scudzovacie zmluvy patria darovacia zmluva a zámenná zmluva, prípadne ich kombinácie.

zalozne-zmluvy

Príprava záložných zmlúv

Zrejme každý, kto rieši bývanie, rieši aj úver či pôžičku. Nuž a ten, kto peniaze požičiava (najčastejšie banka), si chce zabezpečiť, aby sa jej finančné prostriedky vrátili. Najčastejšou formou zabezpečenia je záložné právo a nutnosť vyhotovenia záložnej zmluvy bez chýb, ktoré by bránili zápisu záložného práva do katastra nehnuteľností. 

Záložné právo slúži na uspokojenie pohľadávky veriteľa voči dlžníkovi v prípade, ak svoj dlh nezaplatí riadne a včas.

vecne-bremeno

Príprava zmlúv o zriadení/zrušení vecného bremena

Zriadenie vecného bremena (in personam) odporúčam vtedy, keď napríklad rodičia chcú darovať svojim deťom nehnuteľnosť, v ktorej rodičia bývajú. Isto ide o veľmi šľachetný čin zo strany rodičov, ale žiaľ, niekedy sa stáva, že deti za tento čin vďačné nie sú a z rodičov sa stanú bezdomovci. 

Vecné bremeno v tomto prípade zaručí rodičom právo doživotného užívania nehnuteľnosti popri zmene vlastníckych práv. Aj keď máte aktuálne dobré vzťahy v rodine, je fajn to mať podchytené na oficiálnej báze.

uzivacie-zmluvy

Užívacie zmluvy

Najčastejšie ide o nájom nehnuteľnosti (byt, dom, nebytové priestory, pozemok), môže ísť však aj o iné zmluvné inštitúty (napr. bezodplatné užívanie nehnuteľnosti alebo dohoda spoluvlastníkov o užívaní veci a podobne).

spoluvlastnictvo

Vyporiadanie podielového spoluvlastníctva

Stáva sa, že spoluvlastníctvo jednej veci prináša sporné situácie – napríklad vtedy, keď sa neviete dohodnúť, ako sa bude so spoločnou vecou hospodáriť. Alebo jeden zo spoluvlastníkov sa správa vo vzťahu k spoločnej veci svojvoľne bez súhlasu ostatných vlastníkov. 

Riešením je vyporiadanie podielového spoluvlastníctva – a ideálne dohodou (keďže súdne konania v týchto veciach sú záležitosťou rokov).